Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nowoczesna architektura Krakowa [zdjęcia]


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 dante

dante

  Member

 • Members
 • PipPip
 • 12 postów

Napisano 12-01-2011 - 12:57

Kraków budynki przyszłości

Dołączona grafika

Kraków Centrum Sztuki i Techniki japońskiej Manggha. To przykład współczesnej krakowskiej architektury na najwyższym światowym poziomie. Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha powstało w 1994 roku z inicjatywy Andrzeja Wajdy. Projekt koncepcyjny miastu podarował jeden z największych japońskich architektów - Arata Isozaki. Przy realizacji projektu wziął udział także Krzysztof Ingarden oraz JET Atelier.

Dołączona grafika

Kraków Dom z gontu projektu krakowskiej pracowni nsMoon Studio. To jedna z lepszych realizacji architektury mieszkalnej w Polsce w ostatnich latach. Idealne połączenie awangardy i tradycji. Budynek mieści się na osiedlu domów jednorodzinnych na krakowskiej Woli Justowskiej. Budynek zaprojektowany został na bazie klasycznej bryły ze spadzistym dachem, jednak ostateczny kształt bryle nadało ukształtowanie terenu, do którego dopasowano wszelkie "załamania". W efekcie uzyskano intrygującą asymetrię, która pokryta została grafitowym gontem.

Dołączona grafika
W industrialny charakter krakowskiej Nowej Huty wpisane jest centrum sportowo-rekreacyjne Com Com Zone. Projekt pochodzi z biura Wojciecha Obtułowicza. Klasę oraz kunszt budynku doceniło jury konkursu im. profesora Janusza Bogdanowskiego uznając go za najlepszą realizację 2008 roku. Nic dziwnego, że kapituła doceniła akurat ten projekt. Trzeba nie lada odwagi, by w betonowym krajobrazie usytuować obiekt zbudowany niemal wyłącznie z tego materiału.

Dołączona grafika
Kolejny budynek, który powstał z inicjatywy Andrzeja Wajdy. Pawilon Wyspiański 2000 to dzieło Krzysztofa Ingardena. W budynku odbywają się wystawy, mieści się tam również punkt informacji turystycznej. Pawilon powstał na wąskiej działce na rogu ulicy Grodzkiej i placu Wszystkich Świętych. Jego oryginalna fasada składa się z ceglanych płytek umieszczonych na metalowych prętach, których odpowiednie ustawienie pozwoliło wpuścić do wnętrza odpowiednią ilość światła. W we wnętrzu budynku można również obejrzeć rekonstrukcję trzech niezrealizowanych przez Wyspiańskiego witraży.

Dołączona grafika
Jurgen H. Mayer jest laureatem prestiżowej nagrody Miesa van der Rohe. W Krakowie można oglądać jego jedyną polską realizację - hotel Park Inn przy Rondzie Grunwaldzkim w Krakowie. Designerska forma niestety odczuła zderzenie z realiami budowlanymi i ze względu na budżet niektóre rozwiązania, nie są tak dopracowane, jak w projekcie słynnego architekta. Mimo to krakowski hotel to miła przeciwwaga dla kiczowatego Sheratonu położonego po drugiej stronie Wisły.

zdjęcia, źródło: bryla.gazetadom.pl

#2 Guest_Tom_*

Guest_Tom_*
 • Guests

Napisano 05-05-2011 - 02:20

To jest to !
Nasze miasto powoli przypomina miasta europejskie.Jak jeszcze prywatni inwestorzy zaczną budować domki jednorodzinne bardziej różnorodne ,poszukają nowych pomysłów,http://www.kbprojekt.pl/projekty_domow_w_stylu_wloskim.php to będziemy mieć ładne miasto.Są to projekty unikatowe,bo Włosi nie projektują na co dzień w Polsce domów.

#3 justi

justi

  Newbie

 • Members
 • Pip
 • 7 postów

Napisano 31-01-2012 - 01:32

może powoli w Krakowie się coś zmienia, ale za powoli. Na razie w ogóle mi się nie podoba architektura tego miasta.
"Posiadanie pieniędzy jest lepsze od ich braku, przynajmniej z powodów finansowych."

#4 rudolph

rudolph

  Newbie

 • Members
 • Pip
 • 4 postów

Napisano 20-09-2012 - 09:50

Trzeba czasu niestety, dobrze że powstają nowoczesne i interesujące projekty, np. taka opera krakowska - wspaniała. Ale co z tego, jak wiele osób jest uprzedzonych do takich nowoczesnych projektów? Podobnie wiele biur architektonicznych oferuje zachowawcze i niczym nie wyróżniające się projekty i tak się to wszystko nakręca.
Ostatnio przeglądając stronę biura projektów M-STUDIO znalazłem ciekawy projekt mieszkań ale takich interesujących realizacji cały czas nam brakuje. Polsce jeszcze daleko do takiej np. holenderskiej architektury, ale jesteśmy na dobrej drodze..#5 inkom

inkom

  Newbie

 • Members
 • Pip
 • 6 postów

Napisano 22-09-2014 - 11:06

Miasto obiera dobry kierunek zmian, jednak najważniejsze to spójność nowoczesnej architektury z tą starszą, zabytkową, oraz generalne powiązanie stylistyczne wszystkich nowych inwestycji. Jeśli efekt będzie pozytywny, miasto odniesie wielki sukces, jako że niewielu polskim miastom udaje się tworzyć nowoczesne konstrukcje z klasą i smakiem, tak by stworzyć swoistą ciągłość architektoniczną.#6 sylwia

sylwia

  Newbie

 • Members
 • Pip
 • 3 postów

Napisano 04-07-2016 - 01:12

Nowe inwestycje powstają jak grzyby po deszczu. Nie tylko nowe osiedla ale też inwestycje komercyjne. Mieszkam na Podgórzu i obserwuje jak wszystko się zmienia pełno nowych inwestycji http://www.dominium....Kraków-Podgórze, niedawno zauważyłam, że w miejscu centrum ogrodniczego przy Kalwaryjskiej 33 powstaje nowe centrum biurowe. Mieszkam w Krakowie już długi czas i muszę przyznać, że Kraków rozwija się coraz bardziej dynamicznie, pytanie tylko czy te nowe inwestycje nie przyblokują korytarzy powietrznych i i tak już słabego systemu wentylacji?Problem smogu jest nadal nierozwiązany.


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


Partnerzy: dzieci-warszawa.pl | domwawa.pl | warszawa.cz